Julita Kowalczyk-Kolendo (właściciel w: Sklep Muzyczny Duet oraz moderator forum The world of Polish cajons)

Polska manufaktura cajonowa ostatnimi czasy rozrasta się w dynamicznym tempie. Obok znanych i rozpoznawalnych marek "grających skrzynek", pojawiają się nowe,"sześcianowe projekty". Tym razem odpowiedzi na moje pytania udzielił Marek Bielówka z Drum Box Cajon Percusion. Zapraszam do lektury.

J: Skąd pochodzisz, gdzie mieszkasz, czym się na co dzień zajmujesz?

M: Pochodzę z Chełmna, pięknego malowniczego miasta,położonego nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Posiadam własną firmę remontowo- wykończeniową, głównie jednak robię remonty łazienek pod klucz. W wolnych chwilach zajmuję się majsterkowaniem i hodowlą zwierząt egzotycznych.

 

J: Kiedy i od czego zaczęła się Twoja przygoda z cajonami?

M: Moja przygoda z cajonami zaczęła się stosunkowo niedawno, bo 1,5 roku temu. Zawsze marzyłem o posiadaniu perkusji, ale nigdy na tyle, by sobie ją sprawić - w związku z brakiem funduszy. Kiedyś na jednym z koncertów poezji śpiewanej zobaczyłem jak perkusista gra właśnie na takim instrumencie. Cajon od razu mnie zafascynował, zacząłem drążyć temat i zgłębiać wiedzę na temat tego instrumentu jak i gry na nim. Wyszukiwałem wtedy stron, które ujawniają choćby odrobinę tajemnic związanych z budową i zasadami, jakimi kierują się osoby tworzące te wspaniałe skrzynki.

 

J: Jak powstał pierwszy prototyp DrumBox'a?

M: Pierwszy instrument jaki tworzyłem był zbudowany w oparciu o model znanej niemieckiej firmy Schlagwerk i miał pozostać moim jedynym egzemplarzem na własne potrzeby. W zasadzie już chwilę później powstawały kolejne modele, które zacząłem sam udoskonalać i wprowadzać moje własne pomysły.

 

J: Specjalizujesz się w niskich tonach - zakładam zatem, że cajony bass booster najczęściej opuszczają Twoją pracownię i trafiają w ręce szczęśliwych cajonersów. Jakich materiałów używasz w swojej produkcji?

M: Do produkcji swoich cajonów używam sklejek różnej grubości (korpusy powstają ze sklejki o grubości od 0,8 do 1,8 cm, tapy frontowe od 2 do 2,5 mm). Większość cajonów jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb klienta. Mogę spersonalizować prawie wszystko: od kształtów po brzmienie, kończąc na grafice i wykończeniu. Nie chciałbym zdradzać szczegółów produkcyjnych, gdyż moje cajony różnią się budową od większości instrumentów polskich producentów.

 

J: Jesteś autorem prekursorskiego projektu Cajon Drum Set Percussion. Zdradzisz nam co Cię skłoniło do jego realizacji? M: Jak już pisałem nakłady finansowe nie pozwalały mi na posiadanie własnej perkusji, więc postanowiłem stworzyć ją sam małymi kroczkami.. to po pierwsze, a po drugie to: kiedy grałem z zespołem w kościele, gdzie problematyczne było rozstawianie i nagłaśnianie całego sprzętu, stwierdziłem, że wyjdę naprzeciw wszystkim, których ten problem dotyczy i stworzę perkusję, która świetnie nadaje się do kameralnego grania w plenerze jak i w obiektach z ograniczonym miejscem. Tak powstał mój pierwszy set.

Sam zestaw można dowolnie konfigurować. W skład podstawy wchodzi centrala, która nie posiada efektu snare i werbel, który jest niemal w 100% zbliżony do oryginalnego werbla. Wbrew wielu opiniom, da się na nim świetnie zagrać bluesa, jazz, poezję śpiewaną, folk, funk, (rimshot również wybrzmiewa rewelacyjnie). Dodatkowymi elementami są bongosy i conga, które świetnie uzupełniają resztę zestawu, dając możliwość dokonywania przejść.

 

J: Jakie są Twoje dalsze plany, marzenia związane z tą niezwykłą pasją?

M: W niedalekiej przyszłości zamierzam rozbudować i modyfikować set tak, aby był bardziej kompaktowy, a zarazem dawał jeszcze więcej możliwości. Cajony które tworzę nadal będą występowały w takiej barwnej odsłonie i nietuzinkowym kształcie. Basowe ich wersje chciałbym, aby podbijały rynek cajonowy swoją formą, kolorem i jak na razie najgłębszym basem. Cajony "Drum Box" mają przyciągać nie tylko ucho swoim niesamowitym brzmieniem, ale i oko swoją niebanalną budową i kolorystyką.

 

J: Życzę Ci zatem powodzenia i dziękuję za poświęcony czas.

M: Pozdrawiam wszystkich miłośników cajonów , perkusistów, całe forum "The World of Polish Cajons" ,"I love Cajon" i wszystkich polskich producentów cajonów. Zapraszam na FB "Drum Box Cajon Percusion" oraz do sklepu internetowego www.db.cajon-percusion.sellingo.pl