Julita Kowalczyk-Kolendo (właściciel w: Sklep Muzyczny Duet oraz moderator forum The world of Polish cajons)
Kolejny wywiad Julity Kowalczyk-Kolendo, przeprowadzony tym razem ze wspaniałym producentem cajonów z Białegostoku RL Cajon Maker.
Radek - RL Cajon Maker mieszka i pracuje w Białymstoku. Pewnego dnia wpadł do mnie do sklepu po sprężyny i od tego zaczęła się nasza znajomość oraz moja przygoda z cajonami :-) Postanowiłam zadać mu kilka pytań, żeby uchylić Wam rąbka tajemnicy podlaskiego warsztatu.
J: Jak powstał Twój pierwszy cajon?
R: Pierwszy cajon powstał przypadkiem. Żona chciała mieć bongosy, ja również lubiłem instrumenty perkusyjne, więc postanowiłem że sam coś zrobię.
J: Pamiętasz jak dawno to było? Kiedy to wszytko się zaczęło?
R: Prace nad cajonami zaczęły się ok. 3,5 roku temu,a od trzech lat są w sprzedaży. Trudności związane z pracami znikały z rosnącym doświadczeniem oraz powiększającym się parkiem narzędziowym.
J: Z jakiego materiału powstają Twoje cajony? Czy są to modele strunowe czy sprężynowe?
R: Po wielu próbach z materiałem wybór padł na sklejkę brzozową. 90% konstrukcji to cajony sprężynowe.
J: Który cajon uważasz za najbardziej udany?
R: Do każdego cajonu przykładam tyle samo uwagi, więc wybór najlepszego będzie trudny. Instrumenty różnią się od siebie wizualnie, jak i pod względem brzmienia, ze względu na strukturę drewna...
J: Jaki zatem jest Twój priorytet przy konstrukcji cajona?
R: Każdy musi brzmieć bardzo dobrze.
J: Ile zajmuje Ci zrobienie grającej skrzynki?
R: Wykonanie skrzynki to kilka godzin, nie licząc czasu schnięcia lakieru oraz czasu, który potrzebny jest firmie zewnętrznej. Firma zewnętrzna frezuje za pomocą frezarki numerycznej wszystkie drewniane komponenty, projekty natomiast wykonuję na komputerze. Używam głównie lakierów matowych, które po położeniu trzech warstw są przecierane wełną stalową, dzięki czemu wyglądają naturalnie. Czas schnięcia warstwy lakieru wynosi ok. 3 godz.
J: Do kogo trafiają Twoje Cajony?
R: Cajony trafiają w ręce profesjonalnych muzyków jak i zupełnych amatorów i każdy stara się wydobyć z drewnianej skrzynki brzmienie bliskie swoim upodobaniom. Posiadaczami różnych instrumentów wykonanych przeze mnie są miedzy innymi: Jose Torres, Robert Kasprzycki, Marcin Hilarowicz czy Ben Poole.
J: Ja też jestem w gronie szczęśliwych posiadaczy Twojego cajona :-)
Dziękuję.